Cegła w kuchni - aranżacja, wady i zalety

W aranżacji kuchni, warto zwrócić uwagę na ściany wykończone cegłą lub delikatny niuans cegły nad blatem. Ceglana ściana wygląda nowatorsko i staje się wyróżniającym elementem na przestrzeni całego mieszkania. Taka aranżacja sprawi, że gotowanie i czas spędzony w kuchni będzie jeszcze bardziej przyjemny, a znajomi czy bliscy zwrócą uwagę na ciekawie urządzone miejsce.
Cegła ma zastosowanie w industrialnej przestrzeni, nowoczesnej, ale sprawdzi się również w tradycyjnie urządzonym mieszkaniu. Kiedy wybieramy elementy do urządzania wnętrz, warto pomyśleć o nietuzinkowym rozwiązaniu, które wyróżni się na tle bardzo modnych dzisiaj bieli, prostych form i gładkich wykończeń. Cegła w kuchni nad blatem to już element, który nada mieszkaniu niepowtarzalny klimat i sprawi, że będzie bardziej przytulne.
Kiedy cegła na ścianie jest możliwa?
Zawsze! Ten sposób aranżacji wnętrza nie jest tylko dla wybrańców, którzy od podstaw remontują stare kamienice czy domy. Oczywiście, w takim wypadku należy odpowiednio otynkować ścianę, pozostawiając tylko ten jeden element. Choć cegła na ścianach staje się coraz bardziej popularna to wciąż krążą mity o jej dostępności. Tak naprawdę, efekt ceglanej ściany możemy uzyskać za pomocą płytek cegłopodobnych. Dają równie zniewalający efekt, co surowa, nieotynkowana ściana z duszą domu. Producenci płytek już jakiś czas temu zauważyli, że ten trend trzeba przełożyć na dostępny dla każdego. Dlatego powstały płytki, które imitują cegłę. To rozwiązanie ma swoje plusy - pozwala na dowolny wybór wzoru, tekstury i koloru płytek. Odwiedzamy tylko sklep budowlany i wybieramy wariant najbardziej zgodny ze swoimi preferencjami. Łatwa przystępność płytek cegłopodobnych to mały krok do zaaranżowania przestrzeni, która stanie się klimatyczna, ożywiona i z wyrazem.
Wady i zalety cegły w kuchni
Ceglane elementy na ścianach, obudowana wyspa czy cała ściana w ceglanej teksturze... Wygląda bajecznie, ale czy jest funkcjonalna? Kuchnia to specyficzne miejsce, podobnie jak łazienka. Narażone na wilgoć i zmiany temperatury z uwagi na przetwarzanie termiczne produktów czy działanie różnych sprzętów kuchennych. Już sam wybór farby do kuchni budzi wiele wątpliwości, powstają specjalne serie przygotowane specjalnie dla tych, którzy chcą pomalować swoją kuchnie. Cegła w pomieszczeniu stanowi wyrazisty dodatek, który z pewnością znajdzie zwolenników, bo wygląda zwyczajnie pięknie. Mimo tego, ma swoje wady i zalety, które zostały przedstawione poniżej. W aranżacji swojej kuchni, należy o nich pamiętać.
Wady
- Wykorzystując cegłę w kuchni należy ją zaimpregnować lakierem ochronnym, żeby nie absorbowała tłuszczu
- Optycznie zmniejsza mieszkanie
- Pasuje do wnętrz o prostych, gładkich formach, sama w sobie jest ciężkim, acz imponującym dodatkiem
Zalety
- Najwyżej w zestawieniu zalet plasuje się zdecydowanie wygląd. Cegła w kuchni wygląda nietuzinkowo i nadaje jej charakteru. Doskonale ociepla wnętrze i klimat
- Jest trwała i naturalna
- Odporna na uszkodzenia mechaniczne kilka razy bardziej niż gładka ściana
- Względy akustyczne - wycisza pomieszczenie
- Padające na nią światło pięknie się załamuje, dając niepowtarzalny efekt. Nie ma dwóch takich samych elementów!
Cegła i drewno w kuchni
Czerwona cegła na ścianie kuchennej
Cegła i drewno to połączenie, które niewątpliwie jest jeszcze nietypowe. Choć można ujrzeć w niektórych kuchniach taki duet, wciąż jest to mało popularne rozwiązanie. Wiele osób niepotrzebnie obawia się, iż nie będzie wyglądać to dobrze. Obawy te są zupełnie niepotrzebne, bowiem cegła i drewno komponują się ze sobą doskonale, tworząc przyjemny klimat w kuchni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wielu aranżacjach, pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, jak i tego bardziej tradycyjnego. Zastosowanie takiego połączenia to nie tylko gwarancja stylowej, ale również dobrej jakości kuchni. Zarówno cegła jak i drewno są materiałami charakteryzującymi się wysoką wytrzymałością, wyglądają więc dobrze przez wiele lat. Warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu powierzchni, a także o odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji materiału. Możliwości zastosowania połączenia drewna i cegły w kuchni jest wiele. Tak na przykład ceglany wzór na ścianie i drewniane blaty wyglądają bardzo stylowo. Jeśli ważne jest nadanie jeszcze mocniejszego charakteru, warto dołączyć również beton.
Biała cegła w kuchni
Biała cegła na całej ścianie kuchennej
W połączeniu z szarymi blatami i szafkami w jasnym odcieniu całość wygląda bardzo estetycznie. W takiej kuchni najlepiej poczuje się osoba, która lubi harmonię i oryginalność. Biel oznacza również eleganckie i romantyczne wnętrze, co dla wielu nie jest bez znaczenia. Jeśli ważne jest ożywienie kuchni, warto zdecydować się na szafki i dodatki w wyrazistych kolorach. Szklane dodatki to również elementy, które nie zaszkodzą w takiej aranżacji kuchni. Ten kolor cegły często umieszcza się w kuchni, która zaaranżowana jest w stylu skandynawskim. W takim pomieszczeniu doskonale sprawdzą się popielate szafki, drewniane elementy oraz ściany w jasnoszarym kolorze. Biel warto podkreślić odpowiednim oświetleniem.
Biała cegła na ścianie kuchni
Czerwona cegła w kuchni
Czerwona cegłą na ścianie w kuchni
Cegła w kolorze czerwonym to coś dla wielbicieli tradycji. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu w stylu retro, ale tak naprawdę dzięki odpowiednim dodatkom i połączeniu kolorów można stworzyć właściwie każdą aranżację. Czerwona cegła doskonale komponuje się na przykład z czarnymi lampami, drewnianymi blatami czy białymi frontami szafek.
To dobry wybór, jeśli kuchnia jest otwarta na salon. Cegła może być w tym przypadku wyraźnym zaznaczeniem granic pomieszczenia, co nadaje charakteru całości. Czerwona cegła coraz częściej obecna jest w kuchniach w stylu loftowym. W tym przypadku warto połączyć ją z meblami w kolorze czarnym, a pozostałe ściany pomalować na biało. W przypadku stylu nowoczesnego dobrze jest umieścić w kuchni wyposażenie w jasnym kolorze.
Cegła w użytku
Kiedy rozważymy wszystkie za i przeciw, możemy przejść do aranżacji przestrzeni z cegłą w roli głównej. Faktem jest, że ceglany dodatek ma o wiele więcej zalet niż wad, jednak dysponując kawalerką bądź zbyt małą przestrzenią możemy się rozczarować. Należy zwrócić uwagę na każdy aspekt, żeby ceglana ściana wyglądała efektownie, a nie ciężko i dawała złudzenie mniejszego otoczenia. W sytuacji, kiedy kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnie, śmiało można zacząć realizację projektu wnętrza z ceglaną ścianą. Nie będzie wyglądała ciężko i nie zmniejszy kuchni. Warto też przemyśleć kwestię wyboru płytek cegłopodobnych - mamy do dyspozycji małe cegły, różne odcienie i matowe oraz lśniące wykończenia. Kiedy trend umieszczenia cegły na ścianie koniecznie chcemy przenieść na płaszczyznę naszego mieszkania, a nie jest ono pokaźnych rozmiarów, może warto wybrać mniejsze elementy w jasnych barwach? Jasne barwy nie oddziałują optycznie na pomieszczenie.