29.01.2020

Drzewa szybko rosnące do ogrodu

Drzewa szybko rosnące do ogrodu

Drzewa są bardzo ważnym i cennym elementem krajobrazu. Mogą być zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne - któż z nas nie marzył nigdy w dzieciństwie o swoim własnym domku na drzewie? Głównym problemem wydaje się czas wzrostu tych długowiecznych roślin. Szczególnie, gdy właśnie kupujemy nową działkę i chcemy w jak najkrótszym czasie stworzyć swój wymarzony ogród. Na szczęście istnieją gatunki szybko rosnące, które w prosty i szybki sposób pozwolą wykreować swoją własną oazę wokół domu.

Upały potrafią nieźle dać się we znaki, więc warto zapewnić sobie odrobinę cienia. Najlepiej w tej roli sprawdzą się gatunki liściaste, charakteryzujące się rozłożystą, parasolowatą koroną. Przez to, że gubią liście na zimę nie zasłonią nam słońca w tej ciemniejszej porze roku. Wtedy chcemy przecież, by światła do ogrodu wpadało jak najwięcej.

Jabłoń rajska "Royalty"

Nie należy do wysokich, osiąga maksymalnie kilka metrów. Jest wyjątkową odmianą jabłoni, która w czasie kwitnienia (maj-lipiec) przyćmiewa inne rośliny swoimi pięknymi, różowymi kwiatami. Jest mało wymagająca, lubi miejsca nasłonecznione. Wydaje też jadalne owoce, które odpowiednio przetworzone zapełnią nam półki spiżarni.

Sumak octowiec

Sumak octowiec

Sumak octowiec i jego ciemnoczerwone kwiaty

Sumak octowiec znany także jako "zemsta sąsiada". Mimo mało zachęcającej nazwy, zasługuje na naszą uwagę choćby ze względu na swoje walory ozdobne. Żeńskie okazy wydają bowiem charakterystyczne czerwone owocostany, które przyciągają uwagę z daleka. Same liście są niezwykle barwne mają oryginalny łezkowaty kształt.

Sumak octowiec poradzi sobie we wszystkich warunkach i nie ma specjalnych wymagań co do uprawy.

Trzeba jednak podchodzić do tej rośliny ostrożnie, bo bardzo szybko rozrasta się jej system korzeniowy, który potrafi zdominować przestrzeń wokół.

Co gdy wolimy w ogrodzie drzewa iglaste?

Gatunki iglaste najlepiej sprawdzają się w roli żywopłotu, ale równie dobrze mogą zostać posadzone samodzielnie w najbardziej reprezentatywnym miejscu ogrodu. Przy projektowaniu żywopłotu najrozsądniej będzie wybrać gatunki dobrze znoszące częste przycinanie. To takich gatunków należą żywotniki (potocznie: tuje) oraz różne odmiany jałowców. Gdy planujemy posadzić jedno niezależne drzewo iglaste, możliwości jest znacznie więcej i tutaj można kierować się głównie własnym gustem. W każdym przypadku musi być brany pod uwagę rozmiar, jaki drzewo może w przyszłości osiągnąć - na małych działkach najlepiej sadzić drobne i niskie okazy. Oto nasze propozycje szybko rosnących iglaków do ogrodu:

Żywotnik olbrzymi

Żywotnik olbrzymi to niewątpliwie król polskich żywopłotów. Przywędrował do nas z Ameryki Północnej. W naszych warunkach osiąga maksymalnie 30-35m i wypuszcza zielone gałęzie od samej ziemi, ma charakterystyczny stożkowaty kształt. Jego liście są trujące, o czym należy pamiętać. Roślina ta niezbyt lubi mrozy.

Jałowiec skalny "Moonglow"

Przybiera formę małego drzewka, ale także dużego krzewu. Tym, co go wyróżnia jest barwa igieł - srebrzystoniebieska, ciesząca oko przez cały rok. Poza funkcjonalnością żywopłotu otrzymujemy więc ciekawy element dekoracyjny w swoim ogrodzie. To drzewo można posadzić też samodzielnie, najlepiej w słonecznym miejscu.

Szybko rosnące drzewa liściaste

Gatunki liściaste to w dużej mierze drzewka owocowe lub okazy typowo ozdobne. I tutaj można znaleźć odmiany o krótkim czasie wzrostu, które pozostaną z nami na długie lata. Oto ciekawe przykłady szybko rosnących drzew liściastych:

Tulipanowiec

Tulipanowiec

Tulipanowiec i jego charakterystyczne liście

Nazwa wzięła się od jego kwiatów, które do złudzenia przypominają tulipany. To drzewo ozdobne jest przeznaczone do większych ogrodów, bo osiąga zwykle wysokość ponad 30m.

Kwitnie najczęściej po kilku latach od posadzenia, ale do tego czasu nasze oko będą cieszyć przepiękne liście tulipanowca o lekko seledynowym odcieniu, z dużą blaszką.

Tulipanowca należy przycinać, pozostawiając dominujący pęd, aby uniknąć niepotrzebnego rozrastania się na boki.

Morwa czarna

Owoce tego drzewa są wysoko cenione ze względu na właściwości lecznicze. Morwa czarna kiepsko znosi mrozy, ale istnieją też odmiany mrozoodporne. Samo drzewko sięga 10-15 metrów. Posiada prosty pień i kulistą koronę. Szczególnie poleca się odmianę morwa czarna pendula. Ma charakter bardziej ozdobny i nadaje się do małych ogródków przez swoje niewielkie osiągane rozmiary. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)